Wystawa

Wystawa „Pamięć Polski. Lista Krajowa Programu UNESCO Pamięć Świata – 5. edycja”

Rękopis „Chłopów”, akt detronizacji cara Mikołaja I, „złota bulla” języka polskiego sprzed 800 lat, dzieła Henryka Warsa, spuścizna Jerzego Kukuczki oraz 12 innych bezcennych dokumentów historycznych trafiło w tym roku na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata w jej 5. jubileuszowej edycji! Zobacz wyróżnione skarby narodowego dziedzictwa na wyjątkowej wystawie!

Na Listę wpisywane są obiekty dziedzictwa o fundamentalnym znaczeniu dla polskiej historii i kultury, dokumentujące ważne wydarzenia i działalność wybitnych osobistości, przechowywane na co dzień w polskich archiwach, bibliotekach i muzeach.

Ekspozycja w wielkogabarytowej przestrzennej formie mebla miejskiego będzie wystawiana w centralnych miejscach miast, z których pochodzą uhonorowane obiekty. Będzie dostępna całodobowo, również w świetlnej aranżacji nocnej.

 

Trasa i przystanki wystawy

Ekspozycja była prezentowana w Warszawie przed Kordegardą. Galerią Narodowego Centrum Kultury przy ul. Krakowskie Przedmieście 15 od 25 czerwca do 15 lipca. Następnie wyruszyła w podróż po Polsce do miast, z których pochodzą uhonorowane obiekty.

Przystanek 0

Data: 25 czerwca – 15 lipca 2024 r.

Miejsce: Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 15 (przed Kordegardą. Galerią Narodowego Centrum Kultury)

 

Przystanek 1

Data: 16 lipca – 25 sierpnia 2024 r.

Miejsce: Zamość, Rynek Solny 

 

Przystanek 2

Data: 28 sierpnia – 14 września 2024 r.

Miejsce: Kraków, Plac Szczepański

 

Przystanek 3

Data: 17 września – 14 października 2024 r.

Miejsce: Katowice, Plac Obrońców Katowic

 

Przystanek 4

Data: 17 października – 8 listopada 2024 r.

Miejsce: Poznań, Plac Adama Mickiewicza

 

Kolejny przystanek już wkrótce!

 

10 lat Polskiej Listy Krajowej Programu UNESCO Pamięć Świata

Program Pamięć Świata powstał z inicjatywy UNESCO w 1992 r. Jego celem jest utrwalanie znaczenia wielowiekowego dziedzictwa dokumentacyjnego ludzkości. Program zwraca uwagę społeczeństwa na konieczność ochrony i dostępności dokumentów o szczególnym znaczeniu historycznym, które stanowią świadectwo naszej kultury i cywilizacji. W ramach Programu tworzone są 3 listy dziejowych pomników piśmiennictwa: lista międzynarodowa, listy regionalne i listy krajowe.

Polska Lista Krajowa Programu UNESCO Pamięć Świata powstała dokładnie 10 lat temu, w 2014 roku, w wyniku prac Polskiego Komitetu Programu UNESCO Pamięć Świata. W jego skład wchodzą przedstawiciele największych polskich bibliotek, archiwów oraz środowisk naukowych, a przewodniczy mu Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk.

W kolejnych czterech edycjach Programu, zrealizowanych w latach 2014, 2016, 2018 i 2021 na listę krajową wpisanych zostało ogółem 58 unikalnych świadectw najważniejszych wydarzeń i osiągnieć w polskiej historii z kilkudziesięciu różnych instytucji.

Jubileuszowa 5. edycja Listy Krajowej Programu UNESCO Pamięć Świata objęła 17 nowych wpisów z 17 instytucji pamięci z Polski i zagranicy. Trafiły na nią dokumenty średniowieczne, zbiory fotografii, dzieła literackie i muzyczne.

Zobacz wszystkie wpisy.

 

Publikacje

5. edycji Listy towarzyszą dwa wydawnictwa:

  • Katalog tegorocznej wystawy, obejmujący poszerzone komentarze historyczne do każdego z prezentowanych obiektów.
  • Publikacja jubileuszowa z okazji 10-lecia Listy, przybliżająca wszystkie 75 obiektów uhonorowanych do tej pory wpisem na Listę.

Katalog wystawy (PDF, 5,34 MB)

Publikacja jubileuszowa (PDF, 11,5 MB)

Wydarzenie pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Organizatorzy: Polski Komitet Programu UNESCO Pamięć Świata, Archiwa Państwowe

Współorganizatorzy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, Kordegarda. Galeria Narodowego Centrum Kultury

Patronat medialny: Polska Agencja Prasowa

Kurator wystawy: dr hab. Anna Krochmal

Przygotowanie wystawy: Podpunkt, MOVIDA