Wystawa
Wystawa „Pamięć Polski. Lista Krajowa Programu UNESCO Pamięć Świata – 5. edycja”
Rękopis „Chłopów”, akt detronizacji cara Mikołaja I, „złota bulla” języka polskiego sprzed 800 lat, dzieła Henryka Warsa, spuścizna Jerzego Kukuczki oraz 12 innych bezcennych dokumentów historycznych trafiło w tym roku na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata w jej 5. jubileuszowej edycji! Zobacz wyróżnione skarby narodowego dziedzictwa na wyjątkowej wystawie!
Na Listę wpisywane są obiekty dziedzictwa o fundamentalnym znaczeniu dla polskiej historii i kultury, dokumentujące ważne wydarzenia i działalność wybitnych osobistości, przechowywane na co dzień w polskich archiwach, bibliotekach i muzeach.
Ekspozycja w wielkogabarytowej przestrzennej formie mebla miejskiego będzie wystawiana w centralnych miejscach miast, z których pochodzą uhonorowane obiekty. Będzie dostępna całodobowo, również w świetlnej aranżacji nocnej.
Trasa i przystanki wystawy
Ekspozycja była prezentowana w Warszawie przed Kordegardą. Galerią Narodowego Centrum Kultury przy ul. Krakowskie Przedmieście 15 od 25 czerwca do 15 lipca. Następnie wyruszyła w podróż po Polsce do miast, z których pochodzą uhonorowane obiekty.
Przystanek 0
Data: 25 czerwca – 15 lipca 2024 r.
Miejsce: Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 15 (przed Kordegardą. Galerią Narodowego Centrum Kultury)
Przystanek 1
Data: 16 lipca – 25 sierpnia 2024 r.
Miejsce: Zamość, Rynek Solny
Przystanek 2
Data: 28 sierpnia – 14 września 2024 r.
Miejsce: Kraków, Plac Szczepański
Przystanek 3
Data: 17 września -14 października 2024 r.
Miejsce: Katowice, plac Obrońców Katowic
Przystanek 4
Już wkrótce!
10 lat Polskiej Listy Krajowej Programu UNESCO Pamięć Świata
Program Pamięć Świata powstał z inicjatywy UNESCO w 1992 r. Jego celem jest utrwalanie znaczenia wielowiekowego dziedzictwa dokumentacyjnego ludzkości. Program zwraca uwagę społeczeństwa na konieczność ochrony i dostępności dokumentów o szczególnym znaczeniu historycznym, które stanowią świadectwo naszej kultury i cywilizacji. W ramach Programu tworzone są 3 listy dziejowych pomników piśmiennictwa: lista międzynarodowa, listy regionalne i listy krajowe.
Polska Lista Krajowa Programu UNESCO Pamięć Świata powstała dokładnie 10 lat temu, w 2014 roku, w wyniku prac Polskiego Komitetu Programu UNESCO Pamięć Świata. W jego skład wchodzą przedstawiciele największych polskich bibliotek, archiwów oraz środowisk naukowych, a przewodniczy mu Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk.
W kolejnych czterech edycjach Programu, zrealizowanych w latach 2014, 2016, 2018 i 2021 na listę krajową wpisanych zostało ogółem 58 unikalnych świadectw najważniejszych wydarzeń i osiągnieć w polskiej historii z kilkudziesięciu różnych instytucji.
Jubileuszowa 5. edycja Listy Krajowej Programu UNESCO Pamięć Świata objęła 17 nowych wpisów z 17 instytucji pamięci z Polski i zagranicy. Trafiły na nią dokumenty średniowieczne, zbiory fotografii, dzieła literackie i muzyczne.
Publikacje
5. edycji Listy towarzyszą dwa wydawnictwa:
- Katalog tegorocznej wystawy, obejmujący poszerzone komentarze historyczne do każdego z prezentowanych obiektów.
- Publikacja jubileuszowa z okazji 10-lecia Listy, przybliżająca wszystkie 75 obiektów uhonorowanych do tej pory wpisem na Listę.
Katalog wystawy (PDF, 5,34 MB)
Publikacja jubileuszowa (PDF, 11,5 MB)
—
Wydarzenie pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
Organizatorzy: Polski Komitet Programu UNESCO Pamięć Świata, Archiwa Państwowe
Współorganizatorzy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, Kordegarda. Galeria Narodowego Centrum Kultury
Patronat medialny: Polska Agencja Prasowa
Kurator wystawy: dr hab. Anna Krochmal
Przygotowanie wystawy: Podpunkt, MOVIDA